End of Report

District Race 17 November 2017

Abbotsford BMX

BMX EVENT MANAGER, Report Created 17-Nov-2017 20:58:34

FULL RESULTS

Total Entries = 98

Total Riders = 76

6 and Under Novice Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
129 ABBOTSFORD BMX BC Allie MCLEAN 1 3 1st 1st 1st
31 ABBOTSFORD BMX BC Rayleigh PARE 2 6 2nd 2nd 2nd
22 Club Unknown ? Makenna KINSELLA
Monster Bike Supply
3 9 3rd 3rd 3rd

12 Expert Female (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N5 RIDGE MEADOWS BMX BC Summer MACMULLEN
MRC/Yess
1 3 1st 1st 1st
2 RIDGE MEADOWS BMX BC Natasha MILLER (BW11.E) 2 6 2nd 2nd 2nd
112 ABBOTSFORD BMX BC Shaelin TINKER 3 9 3rd 3rd 3rd

5 and Under Novice Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
39 RIDGE MEADOWS BMX BC Griffin SCHWANDT
Maple Ridge Cycle
1 3 1st 1st 1st
774 ACTION BMX BC Hudson LUTMAN 2 9 4th 3rd 2nd
23 ABBOTSFORD BMX BC Decker SUTHERLAND 3 10 3rd 4th 3rd
22 ABBOTSFORD BMX BC Ryker MCCONAGHY 4 10 2nd 2nd CR:6

6 Novice Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
55 ABBOTSFORD BMX BC Isaac MELNICK 1 3 1st 1st 1st
5 ABBOTSFORD BMX BC Brody RICE 2 6 2nd 2nd 2nd
30 ABBOTSFORD BMX BC Riley BORDON
(201 101 30)
3 9 3rd 3rd 3rd

7 Intermediate Male (6 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
B ABBOTSFORD BMX BC Russell VAN DONGEN 1 3 1st 1st 1st
85 ABBOTSFORD BMX BC Kaleb PARE 2 6 2nd 2nd 2nd
41 ABBOTSFORD BMX BC Declan BATTRICK 3 9 3rd 3rd 3rd
55 Club Unknown ? Lincoln MCQUEEN (BM6.I) 4 13 4th 5th 4th
21 ABBOTSFORD BMX BC Mason SUTHERLAND 5 14 5th 4th 5th
76 ACTION BMX BC Hunter LUTMAN (BM5.I) 6 18 6th 6th 6th

7 Expert Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
BC1 ABBOTSFORD BMX BC Rex JOHNSON 1 4 1st 2nd 1st
73 RIDGE MEADOWS BMX BC Cooper SCHWANDT
Maple Ridge Cycle
2 6 3rd 1st 2nd
26 ABBOTSFORD BMX BC Tyson VANOVERSCHOT 3 8 2nd 3rd 3rd
BC2 ABBOTSFORD BMX BC Tanner KINSELLA (BM6.E)
Monster Bike Supply
- ## 4th CR:6 DNS

8 Novice Male (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
73 ABBOTSFORD BMX BC Judah DYCK
(200 101 01)
1 4 2nd 1st 1st
71 ABBOTSFORD BMX BC Owen NICHOLS 2 5 1st 2nd 2nd
B RIDGE MEADOWS BMX BC Grace GULENCHYN (BW9.N) 3 9 3rd 3rd 3rd
22 ABBOTSFORD BMX BC Boston REIMER (BM7.N) 4 12 4th 4th 4th

9 Intermediate Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
24 ABBOTSFORD BMX BC Nolan KITTSON 1 3 1st 1st 1st
27 RIDGE MEADOWS BMX BC Blake KENDALL (BM8.I) 2 6 2nd 2nd 2nd
88 ABBOTSFORD BMX BC Jacob MELNICK (BM9.N) 3 9 3rd 3rd 3rd
45 RIDGE MEADOWS BMX BC Nathan MISKINIS 4 12 4th 4th 4th
77 ACTION BMX BC Tyson DAHL (BM9.N) 5 17 5th 5th CR:7

9 Expert Male (5 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
15 ABBOTSFORD BMX BC Miller CAMERON 1 5 1st 3rd 1st
76 ABBOTSFORD BMX BC Cody BAKER (BM8.E) 2 7 4th 1st 2nd
55 ACTION BMX BC Gavin NILES
Dirt Demonz
3 8 3rd 2nd 3rd
227 NORTH SHORE BMX BC Ryder CONNELLY 4 10 2nd 4th 4th
BC2 RIDGE MEADOWS BMX BC Eilee PUGHE (BW9.E)
Maple Ridge Cycle
5 15 5th 5th 5th

10 Intermediate Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
51 ABBOTSFORD BMX BC Brayden HARPER 1 3 1st 1st 1st
77 ABBOTSFORD BMX BC Lucas RYALL 2 6 2nd 2nd 2nd
729 ACTION BMX BC Adam BAUDER 3 9 3rd 3rd 3rd

12 Intermediate Male (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
47 NORTH SHORE BMX BC Spencer MARTEL (BM10.E) 1 4 1st 1st 2nd
OO7 ABBOTSFORD BMX BC Chase HEINRICH
Dirt Demonz
2 5 2nd 2nd 1st
A ABBOTSFORD BMX BC Tristen STACEY (BM11.I) 3 9 3rd 3rd 3rd

16 Intermediate Male (7 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
23 RIDGE MEADOWS BMX BC Andy DYCK (BM13.N)
(200 212 12)
1 6 1st 4th 1st
55 ABBOTSFORD BMX BC Dakota TAYLOR-KILBACK 2 6 2nd 1st 3rd
48 ABBOTSFORD BMX BC Joshua SCHOFIELD (BM13.I) 3 8 3rd 3rd 2nd
27 RIDGE MEADOWS BMX BC Jack DYCK (BM12.N)
(200 212 12)
4 12 4th 2nd 6th
33 RIDGE MEADOWS BMX BC Joel THIESSEN (BM13.N)
(200 101 01)
5 16 7th 5th 4th
16 ABBOTSFORD BMX BC Jonah KITTSON (BM13.N) 6 16 5th 6th 5th
87 ABBOTSFORD BMX BC Sawyer CAMERON (BM13.I) 7 20 6th 7th 7th

Open 13 & Under (13 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 RIDGE MEADOWS BMX BC Jack CERNEY
Maple Ridge Cycle
1st - 3 1st 1st 1st
22 RIDGE MEADOWS BMX BC Cameron ELLIOTT
Maple Ridge Cycle
2nd - 6 2nd 3rd 1st
47 NORTH SHORE BMX BC Spencer MARTEL 3rd - 11 6th 1st 4th
45 ABBOTSFORD BMX BC Ryan SHELDRAKE 4th - 6 2nd 2nd 2nd
15 RIDGE MEADOWS BMX BC Jacob GULENCHYN 5th - 9 1st 3rd 5th
Z ABBOTSFORD BMX BC Lucas ZILCOSKY 6th - 9 5th 2nd 2nd
OO7 ABBOTSFORD BMX BC Chase HEINRICH
Dirt Demonz
7th - 12 3rd DNF:6 3rd
51 ABBOTSFORD BMX BC Brayden HARPER 8th - 12 3rd 6th 3rd
23 RIDGE MEADOWS BMX BC Andy DYCK
(200 212 12)
- 13 4th 5th 4th
A ABBOTSFORD BMX BC Tristen STACEY - 14 5th 4th 5th
27 RIDGE MEADOWS BMX BC Jack DYCK
(200 212 12)
- 15 4th 4th 7th
BC7 ABBOTSFORD BMX BC Quinn BRUDER - 17 6th 5th 6th
87 ABBOTSFORD BMX BC Sawyer CAMERON - 22 CR:9 7th 6th

Open 14 & Over (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
427 ABBOTSFORD BMX BC Lukas FERGUSON
Diablos Racing
1st - 3 1st 1st 1st
31 ABBOTSFORD BMX BC Billy RATCLIFF 2nd - 3 1st 1st 1st
N3 RIDGE MEADOWS BMX BC Brayden FRIESEN
(200 101 01)
3rd - 7 2nd 3rd 2nd
83 RIDGE MEADOWS BMX BC Avriana HEBERT
(200 101 01)
4th - 6 2nd 2nd 2nd
49 RIDGE MEADOWS BMX BC Daina TUCHSCHERER
(200 210 10)
5th - 8 3rd 2nd 3rd
N6 RIDGE MEADOWS BMX BC Haiden BOTROKOFF 6th - 12 3rd 4th 5th
185 RIDGE MEADOWS BMX BC Daylen LAKOVIC 7th - 10 4th 3rd 3rd
16 RIDGE MEADOWS BMX BC Erin KINNIE
Urban Menace GHP
8th - 13 5th 4th 4th
55 ABBOTSFORD BMX BC Dakota TAYLOR-KILBACK - 13 4th 5th 4th
18 ABBOTSFORD BMX BC Parker WYNNE - 15 5th 5th 5th

Open Girls (8 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
N1 ABBOTSFORD BMX BC Peyton YOCHIM 1 3 1st 1st 1st
N2 Club Unknown ? Keira MURPHY 2 7 2nd 2nd 3rd
N5 RIDGE MEADOWS BMX BC Summer MACMULLEN
MRC/Yess
3 9 4th 3rd 2nd
28 ABBOTSFORD BMX BC Natasha ZILCOSKY 4 11 3rd 4th 4th
2 RIDGE MEADOWS BMX BC Natasha MILLER 5 16 5th 6th 5th
112 ABBOTSFORD BMX BC Shaelin TINKER 6 17 6th 5th 6th
BC2 RIDGE MEADOWS BMX BC Eilee PUGHE
Maple Ridge Cycle
7 21 7th 7th 7th
B RIDGE MEADOWS BMX BC Grace GULENCHYN 8 24 8th 8th 8th

Open Mens Cruiser (3 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
943 RIDGE MEADOWS BMX BC Rory ENNIS
GHP Canada
1 3 1st 1st 1st
120 ABBOTSFORD BMX BC Barry HIGHFIELD 2 6 2nd 2nd 2nd
86 ACTION BMX BC Dan BOUCH
Kuwahaara
3 9 3rd 3rd 3rd

Open Ladies Cruiser (4 Riders)
PLATE GROUP NAME PLACE M-PTS M 1 M 2 M 3
210 ACTION BMX BC Laurie HARDING
YESS Factory BMX
1 3 1st 1st 1st
77 ABBOTSFORD BMX BC Wendy RYALL 2 6 2nd 2nd 2nd
1 ACTION BMX BC Kelly GUDMANDSON 3 10 4th 3rd 3rd
74 RIDGE MEADOWS BMX BC Lee Ann PUGHE 4 11 3rd 4th 4th

Speed Demons – 7 to 9 (10 Riders)
PLATE GROUP NAME FINAL Run
Off
M-PTS M 1 M 2 M 3
55 ACTION BMX BC Gavin NILES
Dirt Demonz
1st - 5 2nd 1st 2nd
76 ABBOTSFORD BMX BC Cody BAKER 2nd - 4 1st 2nd 1st
24 ABBOTSFORD BMX BC Nolan KITTSON 3rd - 8 3rd 3rd 2nd
15 ABBOTSFORD BMX BC Miller CAMERON 4th - 9 4th 2nd 3rd
BC1 ABBOTSFORD BMX BC Rex JOHNSON 5th - 10 3rd 3rd 4th
227 NORTH SHORE BMX BC Ryder CONNELLY 6th - 3 1st 1st 1st
B ABBOTSFORD BMX BC Russell VAN DONGEN 7th - 12 5th 4th 3rd
73 RIDGE MEADOWS BMX BC Cooper SCHWANDT
Maple Ridge Cycle
8th - 10 2nd 4th 4th
26 ABBOTSFORD BMX BC Tyson VANOVERSCHOT - 14 4th 5th 5th
19 ABBOTSFORD BMX BC Payton ELLIOTT
Maple Ridge Cycle
- 15 5th 5th 5th

Top of Report